Zatvorena zbilja — embrio
Rad nastao 1999. zasnovan je na interaktivnoj igri na Internetu u kojoj igrači/ce kreiraju virtualne embrije – vlastite virtualne potomke, birajući između različitih genetički određenih obilježja
Multidisciplinarni umjetnički projekt, 1999. – 2000.
Autori/ce: Andreja Kulunčić (vizualna umjetnica, voditeljica i koncept projekta) / Trudy Lane (dizajnerica) / Gabrijela Sabol (sociologinja) / Matija Pužar (programer) / Ivo Martinović (fotograf)
Nastali embriji su izloženi u ‘galeriji embrija’, a svi podaci se pohranjuju u bazu podataka, http://embryo.inet.hr/gallery
Drugi dio rada sastoji se u komparaciji društva virtualnih ljudi stvorenih od posjetitelja, sa stanovnicima ‘stvarnog’ suvremenog društva.
Projekt je 1999. godine istovremeno izložen u galeriji Miroslav Kraljević u Zagrebu i na Međunarodnom festivalu videa i medijske umjetnosti VIPER u Švicarskoj, što je posjetiteljima obje izložbe omogućilo da kreiraju virtualne embrije s nepoznatim igračem (partnerom) s druge strane.
Tijekom prvih šest mjeseci trajanja projekta organizirane su prezentacije i rasprave na temu kloniranja i genetskog inženjeringa u Centru za ženske studije u Zagrebu, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, u klubu Palach u Rijeci, na Prirodoslovnom matematičkom fakultetu u Zagrebu, u galeriji Otok u Dubrovniku i na Mirovnim studijima u Zagrebu.
Nakon šest mjeseci rezultati projekta prezentirani su na izložbi u galeriji Miroslav Kraljević (od 11. do 21. travnja 2000). Rad je nastavljen na večerima razgovora i predavanja o primjeni genetskog inženjerstva na ljude. Namjera je bila rasvijetliti problem s više aspekta uz pomoć stručnjaka s različitih područja znanosti. Na diskusijama “za i protiv” stručnjaci koji imaju pozitivan stav prema promjeni genetskog inženjerstva sučeljavali su se s onima koji su ukazivali na moguće probleme u njegovu razvoju. Pozvani su svi zainteresirani za sudjelovanje u razgovoru iza predavanja, kao i u iznošenju svojih razmišljanja, stavova putem mailing liste, video zapisa, na diskusijama …
Izložba projekta u galeriji postavljena je kao aktivni radni prostor u kojem su prezentirani materijali nastali u projektu — statistike, knjige, video snimke predavanja i rasprava, CD-ROM i Internet stranica – bili dostupni posjetiteljima radi istraživanja.
Projekt je sudjelovao na preko 20 različitih izložbi i festivala širom svijeta, među značajnijima su Bijenale mladih u Rimu, Festival Mediaterra u Ateni, Festival Medijske umjetnosti u Osnabruku (Njemačka), Festival FILE u Sao Paolu, na izložbi Ambijenta u Sarajevu, na izložbi u Brewery Project u Los Angelesu, izložbi Double Life u Beču, izložbi Ispričati priču u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, na Trijenalu Indije …