Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete*
Site-specific projekt na lokalitetima ženskog političkog zatvora Goli otok i Sveti Grgur, 2019. — 2022.
(*Naslov je iskaz upraviteljice logora Goli Marije Zelić)
Suradnice na projektu su Renata Jambrešić Kirin, antropologinja i Dubravka Stijačić, psihoterapeutica
Goli otok i Sveti Grgur u zajedničkoj memoriji predstavljaju mjesta represivne destaljinizacije. Nastali su 1949. kao odgovor Partije na raskol Tito-Staljin s namjerom „preodgoja“ nepodobnih članova. Titova ideja kako informbirovce treba slomiti a ne ubiti, otvara, osim ustaljenih logorskih metoda, uvođenje niza golootočkih specifičnosti, pogotovo prema ženama. Nasilna, destruktivna i mizogina biopolitika u logoru, koja je sustavno napadala i na reproduktivno zdravlje kažnjenica, te isključivala njihove spolne specifičnosti, i u isto vrijeme okretala zatvorenice jedne protiv drugih rezultirala je dubokom traumom i dugogodišnjom šutnjom žena o golootočkom iskustvu. Društvo koje je patrijarhalno prema ženskoj traumi, ali i same zatočenice koje su osjećale stid zbog onoga što su prošle, prema više istraživačica niti danas nisu ravnopravno prisutne u javnom diskursu o totalitarnom nasilju u Jugoslaviji.


Umjetnička produkcija fokusirana je na istraživanje, osmišljavanje i izradu projekta koji se bavi pitanjem žena zatočenih na Golom otoku i Sv. Grguru. Cilj je otvoriti novi oblik suočavanja s prostorom dehumanizacije kroz istraživanje i uspostavljanja ženske memorije na traumatičnu prošlost. Tijekom četiri godine rada, projekt se sastojao od nekoliko ključnih umjetničkih aktivnosti: istraživanja, intervencije na lokalitetima ženskog političkog logora na Golom otoku i Svetom Grguru, izložbe u muzeju s participativnim i diskurzivnim programom koja se istodobno odvijala i u javnim gradskim prostorima, izrade mrežne stranice, publikacije, te strateškog pristupa medijskoj vidljivosti. https://www.zene-arhipelag-goli.info/press/
Intervencije u sklopu projekta sastojale su se od: (1) postavljanja dvojezične hrvatsko engleske informativne table o ustroju i povijesti ženskog logora na oba otoka, (2) memorijalne točke — upis sjećanja logorašica na traume doživljene tijekom boravka na oba lokaliteta, (3) žive izvedbe kroz medij suvremenog plesa, zvuka i glasa kao forenzike golootočkog iskustva i (4) umjetničke akcije izrade skulpturica u glini.
1. Postavljanje info-table na lokalitetu
„U ovoj uvali i na obližnjem otoku Sveti Grgur naizmjenično se od 1950. do 1956. godine nalazio politički logor kroz koji je prošlo više od 850 žena optuženih za povezanost s informbiroom. Žene su same morale izgraditi staze i objekte koji su danas vidljivi u tragovima. S iznimno okrutnim sistemom kažnjavanja, u kojemu su logorašice bile prisiljene biti i vršiteljice torture, logor je bio mjesto patnje i poniženja. Šikaniranje optuženih žena i policijski nadzor nastavljani su i nakon izlaska iz logora“ natpis je na info-tabli koja je postavljena u sklopu projekta na oba lokaliteta, i to prvi put 64 godine nakon što su zadnje zatvorenice napustile logor.
Kako Anca Verona Mihuleț, jedna od kustosica riječke izložbe projekta, pojašnjava u svom tekstu imena, samo imena… „Prisvajanjem uloge donositelja odluke naspram ravnodušnog političkog režima, Kulunčić ponovno uspostavlja nužni poredak stvari, onaj koji je izostao nakon zatvaranja logora, gotovo kao da postavljanje te table – normativna i odgovorna gesta u svakoj demokraciji – daje tim pustim otocima alternativnu egzistenciju. (…) Postojanje ploče predstavlja završetak izvanrednog stanja i početak novog režima značenja izvan nove politike.“
Nakon gerilske umjetničke akcije postavljanja info-tabli na teško dostupnim lokalitetima, prostor koji je po prvi put obilježen, postaje vidljiv široj javnosti zahvaljujući razrađenoj medijskoj strategiji koji je sastavni dio projekta.

2. Memorijalne točke
U rujnu 2020. godine na Golom otoku je uz pomoć kipara Silvestra Ninića uklesano svjedočanstvo bivše logorašice Vere Winter, ispisano rukom njezine unuke Nine Winter: „Kamen smo nosile iz mora na vrh brda. Kada je hrpa na vrhu bila dovoljno velika, nosile bi kamenje nazad do mora.“

U lipnju 2021. godine u živu stijenu na Svetom Grguru uklesano je svjedočanstvo Ženi Lebl, ispisano rukom njezine nećakinje Ane Lebl: „Na tvojoj grbači Sveti Grgure, počelo je ono klasično pitanje ‘Biti ili ne biti?’ Ako biješ – bićeš. Ako ne biješ – bićeš bijen.

Postavljanjem table i upisivanjem svjedočanstva u stijenu zaokružene su intervencije na lokalitetu s kojima se ostavlja, s jedne strane, jak i vidljiv znak (info-table), a s druge – skriveni trag stalnog podsjećanja kažnjeničke torture (upisi svjedočanstava).
3. Živa izvedba
Na osnovu svjedočanstava kažnjenica, s psihoterapeutkinjom Dubravkom Stijačić umjetnica je razradila kratke koncepte za prostorno istraživanje drugim umjetničkim medijima – za forenziku tijela, glasa i zvuka. U izvedbama plesačice suvremenog plesa Zrinke Užbinec, instrumentalistice Jasne Jovićević i vokalistice Annette Giesriegl na lokalitetima iskustvo kažnjenica transferirano je u jak tjelesni doživljaj. Video-instalacija nastala na materijalima snimljenim na lokalitetima predstavljene su na izložbama projekta. https://www.zene-arhipelag-goli.info/izlozbe/

4. Umjetnička akcija
Skulpturice koje Andreja izrađuje na lokalitetu ženskog logora na Golom otoku simbolički utjelovljuju sjećanje na nasilje koje je ondje počinjeno. Specifični i vrlo ograničeni životni uvjeti na otoku izmijenili su tijela žena, njihovo fizičko i mentalno zdravlje, dok su one intervenirale u strukturu otoka, oduzimale od njega i mijenjale mu sastav. Kažnjenice su nenastanjene otoke pretvarale u privremeno improvizirane prostore za život. Akcija govori o besmislenosti većine prisilnih radova tijekom zatočeništva, o krhkosti tijela i težini preživljavanja u logoru. S druge strane, skulpturice izlaze, tj. izrastaju iz kamena naglašavajući činjenicu da je rad s kamenjem oblikovao zatvorenice i ostavio tragove na njihovim tijelima do kraja života. Za akciju su odabrana mjesta na kojima se još uvijek vidi trag rada zatočenica, i time se gradi nova naracija na osi tijelo – transformacija – opstanak – njegovanje.


Projekt je u obliku samostalne izložbe predstavljen u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli (2021.), u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci (2022.) i u Muzeju Vargas u Manili, Filipini (2023.)
Realizacija projekta: Autorica: Andreja Kulunčić / Suradnice: Renata Jambrešić Kirin, antropologinja i Dubravka Stijačić, psihoterapeutica / Izvedba na lokalitetu: Zrinka Užbinec, plesna umjetnica i koreografkinja, Jasna Jovićević, saksofonistica i kompozitorica, Annette Giesriegl, vokalistica i improvizatorica / Fotografija: Darko Bavoljak, Ivo Martinović, Andreja Kulunčić / Snimanje: Darko Bavoljak, Ivo Martinović. / Montaža: Maida Srabović / Klesanje svjedočanstva na lokalitetu: Silvester Ninić / Tehnička izvedba postavljanja tabli na lokalitetima: Silvester Ninić, Darko Bavoljak, Ivo Martinović, Andreja Kulunčić / Grafički dizajn table: Igor Kuduz / Produkcija projekta: Udruga MAPA/Maja Marković, Andreja Kulunčić i Udruga Goli otok „Ante Zemljar“/Darko Bavoljak / 2019. – 2022.
Projekt je sufinanciran od: Zaklada Kultura nova, EPK Rijeka2020, Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija RH, Friedrich-Ebert-Stiftung.