ISTE – za prihvaćanje različitosti
ISTE upozoravaju na prisutnost diskriminacije u hrvatskom društvu te osvještavaju važnost prihvaćanja različitosti.
Intervencije u javnom prostoru, 2017. – 2018.
Izjednačene / Solidarne / Transnacionalne / Emancipirane
Kolektiv ISTE čini grupa žena iz Zagreba različitih etničkih, vjerskih, rasnih i seksualnih identiteta. Cilj njihovog djelovanja je upozoravanje na prisutnost diskriminacije u hrvatskom društvu te osvještavanje važnosti prihvaćanja različitosti. Kolektiv je inicirala i vodi Andreja Kulunčić vizualna umjetnica, ostale članice žele zadržati anonimnost.
Rad kolektiva ISTE sastoji se od serije plakata, billboard‑a i animacije (>) kojima se senzibilizira odnos prema ženama različitih etničkih, vjerskih, rasnih i seksualnih pripadnosti.


O kolektivu: “ISTE” je naziv pod kojim djeluje grupa žena različitih manjinskih identiteta. Inicijalno okupljene na poziv umjetnice Andreje Kulunčić, koja je također članica kolektiva, one su kroz niz radioničkih sastanaka detektirale osnovne probleme s kojima se susreću na svakodnevnoj i institucionalnoj razini, a koji su rezultat diskriminirajućih oblika ponašanja i diskriminirajuće legislative: od straha od prolazaka određenim dijelovima grada zbog boje kože ili vjerskih obilježja (hidžab), nelagode zbog uporabe vlastitog jezika (arapski) do nemogućnosti usvajanja djeteta u istospolnoj zajednici ili dobivanja azila. Zajednički osmišljavaju javnu kampanju u kojoj govore iz prvog lica o tim problemima. Kampanja se sprovodi dijeljenjem animiranog videa na društvenim mrežama, plakatima u city light boksovima i billboardima. Javnom kampanjom navedeni se problemi očituju kao simptom društva, a ne samo privatni problemi određene skupine. Andreja Kulunčić među njima predstavlja normativni identitet i intersekcijski prag za njihov prolazak u sistem prosljeđujući im umjetničke resurse kao alate za samoartikuliranje.

U vremenu društvene krize, rasta siromaštva i neizvjesnosti, slabljenja nacionalnih država pred ekonomskom globalizacijom te pojačanih migracija, nacionalne se države konsolidiraju umišljajem o cjelini i homogenosti zajednice. U takvoj konstelaciji, dominantni entitet percipira manjinske grupe, koje drukčijim identitetima i mješovitim statusima nagrizaju jedinstvo kolektivnog identiteta, kao kolektivnog stranca koji je prijetnja zamišljenoj homogenosti, nacionalnoj ekonomskoj snazi i kulturnoj koherenciji (A. Appadurai “Strah od malih brojeva”). Identiteti izmaknuti od norme (u ovom slučaju Romkinja, muslimanka, lezbijka, crnkinja, tražiteljica azila iz Sirije), postaju objekt netrpeljivosti i meta nasilja koje će mijenjati oblik ovisno o identitetskom određenju ugrožena tijela.
Javno se obraćajući svojim sugrađanima putem socijalnih mreža i oglasa, žene kolektiva ISTE, koje budući da su žene iznad četrdesete godine života i k tome manjinski identiteti, najmanje dvostruko prelamaju drugost, upisuju svoje tijelo u javni prostor poručujući da ne žele pristati na tiraniju statističkoga konstrukta te da u gradu, koji smatraju svojim, žele živjeti bez straha i poniženja.
Realizaija projekta: Plakati – Autorice: kolektiv ISTE / Dizajn: Dejan Dragosavac – Ruta / Fotografije: Ivan Posavec. ///// Animacija – Autorice koncepta i scenaristice: kolektiv ISTE / Režija i animacija: Vedran Štefan / Montaža: Maida Srabović / Dizajn zvuka i mix: Ivan Mihoci / Glazba: Žen “Slava Raškaj” / Prema video predlošku kolektiva ISTE / Producent: Udruga Mapa ///// Koncept i organizacija projekta: Andreja Kulunčić / Dokumentacija projekta: Ivo Martinović/ Tekst o projektu: Irena Bekić / Produkcija projekta: Udruga MAPA, Zagreb, 2017.